باربیکیو

باربیکیو

باربیکیو

کباب پز، باربیکیو و یا گریل عضو ثابت تفریحات خانواده های ایرانی می‌باشد.کباب پز وسیله ایی برای لذت بردن از روزهای تعطیل میباشد.باربیکیو یا همان کبابپز انواع مختلفی دارد. ما میتوانیم نسبت به نوع استفاده یکی از انواع ان را انتخاب کنیم. به جرات می‌توان گفت کباب کردن گوشت و مواد غذایی جزء جدایی ناپذیر از دورهمی‌ها، پیک نیک، تفریح و … می‌باشند. به همین دلیل است که روش‌های مختلفی برای کباب کردن انواع مواد غذایی مختلف وجود دارد که یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین آن‌ها باربیکیو می‌باشد. این وسیله می‌تواند به شما در درست کردن کباب‌های خوشمزه و لذیذ کمک کرده و کباب درست کردن را برای شما تبدیل به کار راحت و آسانی می‌کند.باربیکیو از نظر سوخت به دو نوع باربیکیو گازی و باربیکیو ذغالی تقسیم بندی میشود.

باربیکیو

باربیکیو ویلاسازه

باربیکیو چیست؟

باربیکیو وسیله‌ای برای کباب کردن انواع مواد غذایی بر روی میله‌های داغ شده، در فضای باز مانند باغ، ویلا، بالکن، فضای روباز رستوران و … می‌باشد. در حالت کلی می‌توان باربیکیو را روش پخت گوشت با حرارت و سرعت پایین تعریف کرد. باربیکیوها متناسب با نحوه‌ی استفاده از آن‌ها، در انواع مختلفی وجود دارند. به همین دلیل آن‌ها را می‌توان از لحاظ‌های مختلف دسته بندی کرد.

کباب پز ویلاسازهرنگ باربیکیو

باربیکیوهای تولید شده در ویلاسازه  با رنگ کوره ایی رنگ آمیزی میشوند. گفتن این نقطه ضروریست که هیچ رنگی در برابر حرارت مستقیم آتش مقاوم نیست ولی بهترین رنگ ممکن برای باربیکیو رنگ کوره ایی میباشد. رنگ کوره ایی در دو نوع پودری و مایع در بازار موجود میباشد و مصارف صنعتی دارد.اما بهترین نوع رنگ صنعتی رنگ پودری میباشد که در درجه 200 درجه سانتیگراد پخته میشود و مقامت بالایی در برابر رطوبت و شرایط جوی دارد.انتخاب رنگ پودری و مایع به نظر کارخانه های تولیدی بستگی دارد ولی با تحقیقاتی که انجام شده رنگ پودری مقاومت بالاتری دارد.

اجزای باربیکیو

باربیکیو ها معمولا از چند قسمت اصلی تشکیل میشوند.که هر یک از این اجزا کاربردهای خود را داشته و برای یک کباب پز ضروری میباشد.

پایه ها ی کباب پز

یک باربیکیو برای نگه داشتن در ارتفاع و راحتی کار روی آن به چهار عدد پایه نیاز دارد.معمولا زیر پایه ها چرخ کار گذاری میشود تا جابجایی کباب پز را راحت کن ولی ضروری نیست .این پایه ها در هر اندازه ایی میتوانند باشند اما اندازه استاندارد ارتفاع یک باربیکیو 80 تا 90 سانتیمتر میباشد.

منقل یا سینی باربیکیو

منقل باربیکیو جاییست که ذغال در ان ریخته میشود و کباب روی ان میپزد.این سینی اندازه های متفاوتی میتواند داشته باشد ولی یک سری خصوصیات در این سینی ضروری است.برای اینکه اتش خوب روشن شود و اکسیژن رسانی برای آتش به اندازه کافی باشد کف و دیواره های این سینی باید سوراخهای ریزی داشته باشد تا ذغال به بهترین نحو ممکن بسوزد.در گاهی مواقع اطراف سینی را لوله کشی کرده و برای نصب فن دمنده آماده میکنند این فن باعث اکسیژن رسانی بهتر و سوختن بهتر ذغال به کار میرود.

سینی زیر منقل باربیکیو

در زیر منقل یک سینی جا سازی میشود که به صورت کشویی بیرون کشیده میشود این سینی معمولا در منزل و ویلاها بسیار ضروری میباشد زیرا مانع ریختن روغن کباب و خاکسترهای آتش به زمین میشود. همهی خاکسترها و روغن غذا روی این سینی جمع شده و بعد از بیرون اورد تمیز شده و دوباره در جای خود قرار میگیرد.

میز کار باربیکیو

معمولا در زیر یا بغل باربیکیو و کباب پز سینی قرار میگیرد برای گذاشتن اجسام و یا کار بر روی آن خرد کردن گوشت و یا ……. این سینی درست است که زیاد ضروری نیست ولی بسیار کاربردی بوده و کار شما را بسیار راحت میکند.

دسته بندی باربیکیو

جدا از طرح، اندازه و دیگر ویژگی‌های آن، باربیکیوها را در حالت کلی به دو دسته‌ی گازی و ذغالی تقسیم بندی می‌کنند. اغلب مردم از کباب پز در فضای روباز باغ و یا ویلای خود استفاده می‌کنند به همین دلیل در اینجا سعی داریم به بررسی بیشتر باربیکیوهای متناسب با فضای باغ و ویلا بپردازیم.

کباب پز

کباب پز بشکه ایی ویلاسازه

تاریخچه باربیکیو و کباب پز

تاریخچه‌ی باربیکیو و کباب پز به زمان‌های قبل از استعمار در آمریکا بر می‌گردد. در آن زمان مردم آمریکای جنوبی گوشت‌ها را بر روی سازه‌های چوبی به نام بارباکو گذاشته و کباب می‌کردند. آمریکایی‌ها نام با باکو را از زبان اسپانیایی برداشتند اما در آن زمان بارباکو به ساختار چوبی وسیله اشاره می‌کرد نه به عمل کباب کردن گوشت. اما پس از مدتی نام آن عوض شده و به کباب پز و یا باربیکیو تغییر یافت.

علاوه بر آن در کشورهای جنوب شرقی آمریکا نیز از این تکنیک اما به روش حفر گودال برای پخت و پز و کباب کردن استفاده می‌کردند. در حالت کلی واژه‌ی کباب به پختن آرام مواد غذایی یا آشپزی کردن آهسته گفته می‌شود. با گذشت زمان افراد شروع به پخت غذاهای دیگری به جز گوشت به همین روش کرده و همین نیز سبب شد تا کلمه‌ی باربیکیو رواج پیدا کرده و تبدیل به وسیله‌ای برای کباب کردن شود.

باربیکیو مسطح

باربیکیو ذغالی و گازی ویلاسازه

کباب پز مناسب برای باغ و ویلا

هنگامی که بخواهیم از باربیکیو در باغ و ویلا استفاده کنید، باید در انتخاب آن شرایط مختلف فضای باز را در نظر بگیرید. همان طور که گفتیم باربیکیوها در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند، که افراد می‌توانند هرکدام از آن‌ها را که بخواهند انتخاب کنند. موضوع اصلی این است که باربیکیوها توسط چه نوع سوختی تامین می‌شوند. با توجه به این موضوع می‌توانیم باربیکیوها را در در دسته بندی‌های زیر قرار دهیم.

 • باربیکیو گازی
 • باربیکیوی مادون قرمز
 • باربیکیوی ذغالی
 • باربیکیو برقی
 • باربیکیو پلت
 • کباب پز کتری
 • باربیکیو یا کباب پز مسافرتی
 • برابیکیو مسقف
 • باربیکیو زمینی

در ادمه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

باربیکیو گازی

باربیکیو گازی ایستاده

باربیکیو گازی

باربیکیوهای گازی معمولاً از سوخت‌هایی مانند پروپان، بوتان و یا گاز طبیعی استفاده می‌کنند. در این نوع از باربیکیوها، مواد غذایی به طور مستقیم با شعله گاز کباب میشود.  با گرم شدن اجزای باربیکیو، مواد غذایی پخته می‌شوند. باربیکیوهای گازی در اندازه‌های مختلف از جمله باربیکیوهای کوچک مخصوص منازل، باربیکیوهای متوسط مخصوص دورهمی‌های خانوادگی و یا باربیکیوهای بزرگ صنعتی که مخصوص رستوران‌ها می‌باشند، وجود دارند. باربیکوهایی که منبع سوخت آن‌ها متفاوت است با یکدیگر تفاوت دارند اما شما می‌توانید با جابجا کردن چند تا از اجزای فیزیکی باربیکیو از جمله مشعل‌ها و دریچه‌های تنظیم کننده، نوع سوخت گازی باربیکیو  را جابجا کنید.

نوع دیگر باربیکیو گازی

نوع دیگری از باربیکیوهای گازی که محبوبیت زیادی در بین مردم دارند،  flattoنام دارد. در این نوع از باربیکیوها، مواد غذایی در معرض شعله‌های مستقیم گاز قرار گرفته و بر روی یک سطح جداگانه‌ای کباب می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی باربیکیو گازی

 • میله‌های فلزی
 • مخزن سوخت
 • سطح فلزی
 • دودکش
 • و …

کباب پز برقی

کباب پز برقی معمولا با حرارت مستقیم المنت گرم میشود و برای داخل منازل بسیار مفید میباشد. اما به دلیل بالا بودن مصرف انرژی این باربیکیو ها مصرف انها بسیار نادر و در مواقع ضروری مناسب میباشد.

کباب‌ پز مادون قرمز

این نوع از کباب‌پزها عملکردی بر اساس تابش حرارتی داشته و با اشتعال سوخت بنزین برای گرم کردن میله‌های فلزی کار می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که اشعه‌ی مادون قرمز که غذا توسط آن پخته می‌شود، ساطع گردد. تابش حرارتی هنگامی ایجاد می‌شود که گرما از طریق حرکت ذرات باردار در درون اتم‌ها به تابش الکترومغناطیسی در محدوده‌ی ایجاد فرکانس حرارتی مادون قرمز، تبدیل می‌شود.

تنظیم دمای پخت

کباب‌پزهای مادون قرمز به افراد این امکان را می‌دهند که راحت‌تر دمای پخت و پز را تنظیم کرده و مانع از سوختن مواد غذایی شوند. این نوع از کباب پزها معمولاً دمای بالاتر از دمای کباب‌پزهای گازی داشته و بهتر می‌توان درجه حرارت آن‌ها را نسبت به کباب پزهای ذغالی تنظیم کرد. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که این نوع از باربیکیوها در بین مردم محبوبیت بیشتری داشته باشند.

باربیکیو گازی مسافرتی

باربیکیو گازی مسافرتی ویلاسازه

کباب‌پزهای ذغالی

باربیکیوهای ذغالی همانطور که از اسم‌شان نیز پیداست، از تکه‌های ذغال و یا چوب به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. به جرات می‌توان گفت همواره مواد غذایی که توسط باربیکیوهای ذغالی کباب می‌شوند، طعم لذیذتری نسبت به سایر روش‌های کباب کردن دارند. حتی در بین طرفداران باربیکیوهای ذغالی، این مسئله وجود دارد که چه نوع ذغالی برای کباب کردن بهتر است. ذغال‌های مرغوبی که می‌توان از آن‌ها برای کباب کردن مواد غذایی استفاده کرد، باید دارای ویژگی‌های زیر باشند.

 • دارای اندازه‌های متوسط باشند
 • دود زیادی تولید نکنند
 • قدرت ایجاد گرمای زیاد را داشته باشند
 • به هیچ عنوان مرطوب نبوده و همواره خشک باشند

باربیکیوهای ذغالی نیز مانند بقیه باربیکیوها در اندازه و طرح‌های متفاوتی از جمله مربعی، دایره‌ای و یا مستطیل شکل طراحی می‌شوند. این گونه از باربیکیوها در برخی موارد، دارای سرپوش بوده و یک سیستم تهویه و یا دودکش نیز دارند.

باربیکیو ذغالی ویلاسازه

باربیکیو کاسه ایی ویلاسازه

کباب پز کتری

کباب پز کتری یک نوع باربیکیوی شیک می‌باشد که یکی از زیر مجموعه‌های باربیکیوی ذغالی می‌باشد. این نوع از باربیکیوها به سبک کلاسیک آمریکایی طراحی شده‌اند که در سال ۱۹۵۱ توسط جورج استخر اختراع شده‌اند.  کباب پز کتری از یک دریچه و شبکه پخت و پز، شبکه‌ی زغال سنگ، محفظه‌ی پایین، سیستم تهویه هوا تشکیل شده‌است که قسمت زیرین آن که زغال در آن قرار می‌گیرد، مانند کتری می‌باشد. به همین دلیل اسم آن را کباب پز کتری گذاشته‌اند.

 ویژگی‌های کباب پز کتری

باربیکیوهای کتری در اندازه‌های کوچکتر و قابل حمل‌تری ساخته شده‌اند که این ویژگی سبب محبوبیت آن‌ها شده است.

طراحی منحصر به فرد کباب‌پز کتری این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید از هر دو نوع پخت پز مستقیم و غیرمستقیم استفاده کنید. حتی شما می‌توانید در این نوع از کباب پزها از روش پخت آب پز نیز برای پخت مواد غذایی خود استفاده کنید.

کباب پز مسافرتی

باربیکیو های مسافرتی معمولا اندازه کوچی دارند و  در دو نوع تا شو و معمولی در بازار یافت میشوند.این باربیکیو ها به دلیل اندازه کوچک و قابل حمل بودن در مسافرتها بسیار کار امد میباشند. این کباب پز ها بیشتر به حالت ذغالی میباشند.

باربیکیو مسقف

باربیکیو مسقف در دو نوع ذغالی و گازی یافت میشود. این بارربیکیو ها دارای سایه بان و سقف بوده و هنگام کباب کردن از نور خورشید و باران در امان نگه میدارند.

باربیکیو زمینی باربیکیو زمینی باربیکیوهای کوچ گازی هستند که برای بالکن و جاهایی که فضای کمی دارند مورد استفاده قرار میگیرند.

قیمت باربیکیو

قیمت کباب پز یا باربیکیو به اجزای تشکیل دهنده آن،نوع رنگ،اندازه آن و …. بستگی دارد ولی عمدتا شما در بازار کباب پز را از قیمت 100 هزار تومان تا 20 میلیون تومان میتوانید پیدا کنید.

قیمت باربیکیوهای ذغالی نسبت به نوع گازی یا برقی آن پایینتر بوده و در بازار به وفور یافت میشود.

قیمن کباب پز های گازی و برقی به دلیل استفاده از قطعات صنعتی و ضخامت بالای ورق ان گرانتر  میباشدو

خرید باربیکیو و کباب پز

خرید باربیکیو و کباب پز از شرکت ویلاسازه به دلیل شرایط خرید بسیار مقرون به صرفه میباشد. شرکت ویلاسازه با ایجاد بستر اینترنتی و اخذ مجوزات لازم اقدام به فروش اینترنتی باربیکیو و تجهیزات ویلایی کرده که شما میتوانید به راحتی این تجهیزات را خرید کرده و درب منزل تحویل بگیرید.ویلاسازه به داشتن چندین شعبه در دماوند . کرج و تبریز امکان خرید حضوری باربیکیو را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

راه های ارتباطی با ویلاسازه :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام مبلمان فضای باز ویلا سازه روی لینک کلیک کنید.

09142244372