بخاری هیزمی

بخاری هیزمی گرما بخش نسلهای دور

هر چقدر هم عاشق تکنولوژی باشیم کمتر کسی دلش نمیخواد از گرمای یک بخاری هیزمی لذت ببرد.لوازم گرمایشی زیادی وجود دارد اما بخاری هیزمی ویلاسازه لذت خاصی دارد.

مزایا و معایب بخاری هیزمی

بخاری هیزمی ویلاسازه

بخاری های مخصوص هیزمی

برای گرم شدن در فضای سرد تجهیزات زیادی از جمله آتشدان،هیتر های تابشی،بخاری های نفتی و گازی و … وجود دارد ما در این مقاله به تشریح پرطرفدارترین بخاری ویلایی یعنی بخاری هیزمی میپردازیم.

بخاری هیزمی ویلاسازه

بخاری های هیزمی تجهیزات گرمایشی ای هستند که در منازل و گاهی اوقات در فضای باز نصب می‌ شوند اما مزایا و معایبی در استفاده از این بخاری ها وجود دارد.در زیر لیستی تهیه کرده ایم که با جزئیات به آن می پردازیم:

بخاری هیزمی ویلاسازه

مزایای بخاری هیزمی

 • کارآمد بودن بخاری هیزمی

بخاری های هیزمی مدرن می توانند بسیار سودمند باشند. سودمندی و کارایی، همان توانایی بخاری هیزمی برای برونده گرما از هر تکه چوب است و در کنار آن، می ‌تواند این گرما را به داخل اتاق و خانه منتقل کند. بخاری های هیزمی به گونه ای طراحی شده اند که تا جایی که ممکن است کارآمد باشند. تولید کننده ها باید محدودیت های بیشتری در مورد انتشار موادی مثل گازها و دود ها از بخاری های هیزمی ارائه کنند تا محصولات شان مفید تر واقع شود.

اگر بخواهیم بخاری های هیزمی را با شومینه های سنتی چوب سوز مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که بخاری های هیزمی بسیار مفید تر هستند چون شومینه های هیزمی فقط ۱۰ درصد کارایی دارند که یعنی اکثر گرمای تولید شده توسط آتشی که روباز است وارد دودکش شده و فضا را گرم نمی کند. بنابراین در بخاری های هیزمی:

 • گرمای بیشتری تولید می شود
 • انتشارات کمتری انجام می شود
 • آتش مدت زمان بیشتری می سوزد و نگهداری کمتری احتیاج دارد

بخاری هیزمی ویلاسازه شومینه ایی

 • خروجی گرما

کارایی بالای بخاری هیزمی کمک می ‌کند تا در مقایسه با شومینه های قدیمی گرمای بیشتری برای اتاق فراهم کند. در واقع بخاری هیزمی به ازای هر چوبی که داخل اش قرار می گیرد گرما تولید کرده و فضا را گرم می کند. بخاری هیزمی نه تنها باید بیشترین مقدار گرما را از احتراق چوب خارج کند، بلکه باید بتواند این گرما را در فضای اتاق هم پخش کند.

بدنه فلزی بخاری هیزمی این وظیفه را بر عهده دارد. بخاری گرمای آتش را جذب می ‌کند و این گرما به فضا انتقال می ‌دهد. تفاوت بزرگ بین گرمای انتقالی از بخاری هیزمی در مقایسه با شومینه های باز این است که اگر در فاصله دوری از بخاری قرار بگیرید باز هم گرما را حس خواهید کرد اما در مورد شومینه این گونه نیست و باید حتماً نزدیک به آن بنشینید تا گرم شوید.

بخاری هیزمی فن دار ویلاسازه

 • برونداد

کارآمدی بالای بخاری های هیزمی به کاهش میزان دود و سایر ذرات مضر که از احتراق هیزم ایجاد می شود کمک می کند.

در بخاری هیزمی، چوب به آرامی و با کارایی بالا می سوزد و با سوزاندن گازهای اضافی حاصل از احتراق چوب، گرمای بیشتری هم ایجاد می شود. در این صورت گاز و دود کمتری آزاد خواهد شد. به همین دلیل بخاری های هیزمی به نسبت شومینه، بیشتر دوستدار محیط زیست اند.

 • کنترل بیشتر

بخاری هیزمی توانایی کنترل بیشتر برای سرعت و کارآمدی آتش داخل بخاری هیزمی را فراهم می کند و بنابراین مشخص می شود چه مقدار گرما قرار است منتشر شود. یکی از معایب شومینه های در باز قدیمی این بود که جریان هوای داخل شومینه و بالای دودکش نمی تواند به آسانی کنترل شود و همین امر یکی از دلایلی است که چرا این شومینه ها نمی توانند مفید باشند.

بخاری های هیزمی، محیطی در بسته اند که در آن هوای مورد نیاز احتراق، توسط لوله های هوا کنترل می شوند. با کنترل هوا و میزان هیزم، آتش کم و زیاد می شود. با نگهداری گازهای زائد آزاد شده توسط احتراق چوب داخل بخاری هیزمی، این گازها می ‌توانند بسوزند و حتی گرمای بیشتری از طریق پروسه ای به نام ” احتراق ثانویه” ایجاد کنند.

وسیله ‌ای به نام حایل در بالای بخاری هیزمی قرار می گیرد و شکافی کوچک برای هوا ایجاد می‌ کند تا از آنجا بیرون بیاید و به این پروسه کمک می‌ کند تا انجام شود و بخاری گرمای بیشتری در مقایسه با شومینه های سنتی ایجاد کند.

 • آتش سوزی طولانی مدت بخاری هیزمی

با بخاری هیزمی و توانایی آن برای کنترل جریان هوا، آتش برای مدت طولانی تری می سوزد و نیازمند نگهداری مداوم نیست. برای کمک به کارآمدتر کردن بخاری هیزمی، لوله های هوا در بخاری هیزمی باید:

 • به موقع بسته شوند تا آتش سریع نسوزد
 • برای طولانی مدت بسته نماند تا بخاری از فقدان اکسیژن خفه بسوزد و دود ایجاد کند

هر چه آتش مدت بیشتری بسوزد، زمان کمتری برای نگهداری از آتش و زمان کمتری برای افزودن هیزم به بخاری نیاز است.

 • هیزم کمتر بخاری هیزمی

بخاری هیزمی به شما توانایی خلق آتشی کارآمد تر و بادوام تر در مقایسه با شومینه های قدیمی می دهد و در کنار آن به کاهش میزان مصرف هیزم هم کمک می کند. کاهش میزان مصرف هیزم به موارد زیر کمک خواهد کرد:

 • کم شدن میزان هیزم استفاده شده برای هر آتش
 • افزایش طول مدت سوخت هر آتش با استفاده از همان میزان هیزم
 • کاهش هزینه سوخت در طول عمر بخاری هیزمی
 • کاهش میزان سرعت سوخت هیزم که به شما اجازه می دهد تا آتش بیشتری داشته باشید
 • نیاز به برق نیست

برخلاف سایر انواع شومینه ها مثل شومینه های برقی و بخاری های هیزمی نیازمند منبع برقی برای به کار افتادن نیستند. این به آن معناست که می توانید خانه خود را بدون استفاده از برق گرم کنید. بخاری های هیزمی به برق نیاز ندارند چون بلافاصله بعد از روشن کردن آتش سریع به کار می ‌افتند و گرم کردن منزل آغاز می ‌شود. هوای گرم که از لوله دودکش بالا می ‌رود و از طریق هواکش، دود و سایر ذرات مضر آن گرفته می ‌شود و هوای بیشتری برای داخل آتش جهت گرم تر کردن آن نیاز خواهد بود. اگر گرما به قدر کافی در فضا پخش نمی شود می توانید از فن بخاری استفاده کنید.

معایب بخاری هیزمی

 • هزینه بخاری هیزمی

بزرگ ترین عیب بخاری هیزمی در اکثر موارد، هزینه خرید خود بخاری هیزمی است. بخاری هیزمی جزء اقلام ارزان قیمت نیست و به همین ترتیب اگر سایز بزرگ تری را انتخاب کنید باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید. این بخاری ها به گونه ای طراحی شده اند که برای سالیان متمادی کار می ‌کنند و طول عمر بین ۵ تا ۲۰ سال دارند. عمر واقعی این بخاری بستگی به کیفیت موادی دارد که با آن ساخته شده است. هرچه مصالح با کیفیت تر باشند عمر بخاری بیشتر است.

 • هزینه نصب بخاری هیزمی

نه تنها باید هزینه خرید را متحمل شوید، بلکه نصب آن نیز هزینه ‌بر است. هزینه نصب، متفاوت بوده و اگر خودتان انجام دهید که رایگان خواهد بود. نصب شومینه  در خانه هایی که از قبل دودکش دارند معمولا ارزانتر تمام می شود.

 • پیچ و خم یادگیری

وقتی قرار است برای اولین بار از بخاری هیزمی استفاده کنید باید برخی از اصول اولیه استفاده از این وسیله را برای اطمینان از کارایی سوخت آن یاد بگیرید. اگر به شیوه درست و صحیح از بخاری هیزمی خود استفاده نکنید تجربه بدی خواهید داشت و گرمای مناسبی که انتظارش را دارید به دست نخواهید آورد. مواردی که باید درباره بخاری هیزمی در نظر بگیرید عبارتند از:

 • نحوه استفاده از لوله های هوا جهت کنترل آتش
 • میزان سوختی بخاری نیاز دارد بنابراین دیگر بخاری بیش از حد داغ نمی شود
 • استفاده از صحیح ترین نوع هیزم
 • بدنه داغ

یکی دیگر از معایب بخاری هیزمی این است که بدنه آن به شدت داغ می شود به گونه ای که دست زدن به آن غیر ممکن و بعضا خطرناک است. به علت نوع طراحی ای که بخاری هیزمی دارد، گرما آتش را جذب کرده و آن را در فضا پخش می کند.

اگر بچه کوچک یا حیوان خانگی دارید حتماً باید این موضوع را در نظر بگیرید که بخاری هیزمی حین کار بسیار گرم می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام مبلمان فضای باز ویلا سازه روی لینک کلیک کنید.