وبلاگ ویلاسازه

فضای سبز

فضای سبز

عبارت فضای سبز کمتر از نیم قرن است که در فرهنگ و ادبیات شهری جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این عبارت شامل معانی و مفاهیم بسیار و گسترده است. تعریف پیشنهادی زیر از فضای سبزببینید:

«فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، درختچه ها، گل ها، چمن ها و سایر گیاهان است که بر اساس نظارت و مدیریت انسانی با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص های مرتبط است. که برای بهبود شرایط زندگی، زیستگاه و رفاه شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری و یا بازسازی شوند.

از انواع مبلمان شهری میتوانید در فضای سبز استفاده کنید . در این بین ویلا سازه تولیدات متنوعی در این زمینه دارد .

فضای باز شهری

 

آن قسمت از فضای سبز که در محدوده شهر طراحی و ساخته می شود، فضای سبز شهری نامیده می شود. در واقع این فضا بخشی از اسکلت یا مورفولوژی شهری را تشکیل می دهد و به عبارتی فضای سبز در کنار اسکلت کالبدی شهر تعیین کننده کالبد و سیمای شهر به طور کلی است. در تعریفی دیگر می توان فضاهای سبز شهری را نوعی سطوح کاربری اراضی شهری با پوشش گیاهی دست ساز انسان دانست که هم «کارایی اجتماعی» و هم «کارایی اکولوژیکی» دارند. در این میان باغات میوه در شهر هم می توانند «کارایی اکولوژیکی» داشته باشند و هم «کارایی اقتصادی» داشته باشند، اما به دلیل عدم امکان بهره برداری عمومی، خصوصی محسوب می شوند و نمی توانند «کارایی اجتماعی» داشته باشند.

فضای سبز

گرین وال یا دیوار سبز

قسمت های مختلف فضای باز شهری

 

فضاهای باز شهری از یک سو شامل فضاهای سبز موجود و از سوی دیگر به عنوان فضاهای بالقوه برای توسعه فضاهای سبز شهری پیشنهاد می شوند. بنابراین باید تاکید کرد که: دارایی های سبز یک شهر صرف نظر از فضاهای سبزی که توسط شهرداری اداره می شود، شامل مجموعه ای از فضاهای سبز خصوصی، فضاهای کوچک با کارخانه خودروسازی و اراضی دولتی است. فضاهای سبز عمومی تنها بخش کوچکی از پوشش گیاهی شهری هستند. اما با تمام تعاریفی که تاکنون از ویژگی های فضاهای سبز ارائه شده است، باید در مقوله فضاهای سبز شهری بیشتر تأمل کرد تا به تعریف دقیق تری دست یابیم.

اراضی مخصوص پوشش گیاهی کوتاه (کم حجم) مانند چمن و مراتع به عنوان «سطوح سبز» و اراضی اختصاص یافته به پوشش گیاهی بلند یا نسبتاً بلند مانند جنگل ها، باغ ها و غیره به عنوان «محیط» در دسته «سبز» قرار می گیرند. محیط های بزرگ را در واقع به سطوح «فضای سبز» تعبیر می کنیم که درختان به آن ابعاد و حجم می دهند و به «فضای مثبت» تبدیل می شوند. در مقابل فضای سبز، سطوحی که فاقد درخت هستند و گیاهان آن منحصر به سطوح چمنی و انواع گیاهان پوششی است، به عنوان فضای منفی یا به عبارت بهتر، سطح سبز تعریف می شود.

تجهیزات فضای باز

نیاز به فضای سبز

مهمترین تأثیرات فضاهای سبز در شهرها، عملکردهای محیطی آنهاست که از یک سو در متابولیسم شهر تعادل ایجاد می کند و از سوی دیگر سطح زیبایی را بالا می برد و کیفیت زیستی شهرها را افزایش می دهد. و در واقع فضاهای سبز ریه های تنفسی شهرها هستند. اشکالی که بیشتر در فضای سبز استفاده می شود:

 • ساخت آلاچیق

طراحی فضای باز

طراحی و کاشت

درختان، درختچه‌ها، پیچ‌های زینتی، گیاهان پوششی و گل‌های یکساله و چند ساله اغلب از مهم‌ترین عناصر در محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز محسوب می‌شوند. انتخاب، استفاده و نگهداری از این گیاهان سه عامل اساسی در کارایی فضای سبز است که باید همواره مورد توجه طراح قرار گیرد. بنابراین نکته بسیار مهم در طراحی فضای سبز، انتخاب گیاهی است که بتواند با حداقل نیاز به نگهداری، بالاترین بازده ممکن را ارائه دهد. نکته دیگر استفاده از گیاهان مناسب با توجه به نیازهای مختلفی است که طراح در فرآیند طراحی کاشت با آن مواجه است، توجه به نوع گیاهان و نحوه قرارگیری گیاهان نسبت به یکدیگر یک اصل به نظر می رسد تا بتوان به نتیجه زیبا و کارآمد رسید .

دیوار سبز چیست

فواید فضای سبز:

1– افزایش رطوبت نسبی:

فضای سبز به شکل درخت به دلیل انبساط سطح برگ خود نسبت به سایر اشکال گیاهی می تواند از طریق تعرق رطوبت نسبی و نرمی هوا را افزایش دهد. عمل عرق کردن درختان با جذب کالری همراه است. بنابراین نواری از گیاهان به عرض 50 تا 100 متر نسبت به مرکز شهر 3 تا 4 درجه گرما را کاهش می دهد. در عین حال 50% به رطوبت هوا می افزاید. اختلاف دمایی به دست آمده از این طریق باعث کاهش جزئی فشار هوا می شود. کاهش فشار هوا بادهایی با سرعت 12 کیلومتر در ساعت ایجاد می کند و همین بادها برای تغییر کامل و پاکسازی هوای یک شهر بزرگ در یک ساعت کافی است.

مراحل ساخت دیوار سبز

2– جلوگیری ازگرمایش:

در حال حاضر، محققان مناطق شهری را جزایر گرمایی در نظر می گیرند. میزان تاریکی شهرها روزانه 3 تا 5 درجه سانتیگراد بیشتر از زمین های مجاور گرمای خورشید را جذب می کند و به این ترتیب 30 درصد از آلودگی هوا را به همراه دارد. در بخش‌های بدون درخت شهر که ساختمان‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی بیشتری زمین را می‌پوشانند، چرخه‌های طبیعی کوتاه است و اختلال در انتقال انرژی، آنها را به جزایر گرمایی تبدیل کرده است که باعث افزایش آلودگی شهر می‌شود.

3– کاهش  ذرات سرب:

درختان نقش موثری در کاهش میزان سرب به ویژه در حاشیه جاده ها و بزرگراه ها دارند. مقایسه تطبیقی ​​درختان با سایر اشکال گیاهی مانند گیاهان علفی و کشاورزی نشان می دهد که درختان 10 تا 20 برابر گیاهان علفی و 2 برابر گیاهان کشاورزی ظرفیت دارند. نقش برگ ها، شاخه ها و حتی تنه درختان در مناطق پر تردد شهرهای متراکم و بزرگراه ها در جذب میزان سرب موجود در هوای ناشی از اگزوز خودرو بسیار مهم است.

گیاهان دیوار سبز

انواع فضای سبز:

 • پارک جنگلی که شامل پارک های طبیعی و پارک های مصنوعی می شود.
 • پارک گیاه شناسی
 • فضای سبز درون شهری
 • فضای سبز عمومی
 • فضای سبز خیابانی
 • فضای سبز خصوصی
 • فضای سبز نیمه خصوصی و…

 

ویلا سازه

ویلا سازه یکی از تولیدی های فعال در زمینه تجهیزات ویلایی و فضای باز می باشد . که محصولات خود را به صورت مستقیم به مشتریان عرضه می کند .

محصولات این تولیدی شامل: مبلمان ویلایی ، تاب ویلایی ، تاب ریلکسی ، انواع استند گل ، سایبان چتری و سایر محصولات فضای باز می باشد .

علاوه بر این ویلا سازه انواع تجهیزات گرمایشی مانند بخاری فضای باز ، آتشدان ، هیتر قارچی و همچنین محصولات سرمایشی مانند پنکه مه پاش را نیز ارایه می کند .

از دیگر محصولات این تولیدی می توان به انواع باربیکیو و کباب پز ، منقل مسافرتی ، چادر مسافرتی ، صندلی راک ، میز عسلی و محصولاتی از این دست اشاره کرد .

 

شماره تماس : 09142244372

ما را در شبکه های مجازی با نام ویلا سازه دنبال کنید .

جهت عضویت در پیج اینستاگرام ویلا سازه روی این لینک کلیک کنید .

 

بازگشت به لیست

1 نظر در “فضای سبز

 1. azari_kiz گفت:

  بسیاری از مردم فکر می‌کنند که برای داشتن یک فضای سبز زیبا باید متراژهای زیادی را به درخت و چمنکاری اختصاص دهند. داشتن متراژ زیاد برای فضای سبز، گزینه بهتری است اما در آپارتمان‌های کوچک هم می‌توان یک گوشه دنج پر از گل و گیاه را طراحی کرد. فراموش نکنید که هر قسمت از خانه که با یک گلدان پر شود، قسمتی از فضای سبز خانه شما محسوب می‌شود. شما باید به کمک قدرت خلاقیت ذهن خود، از قسمت به قسمت آپارتمان یا خانه بهترین استفاده را بکنید؛ فراموش نکنید که محدودیت‌ در فضا و امکانات به راحتی تبدیل به یک فرصت برای خلاقیت می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید